ملایر مهد پادشاهان،بزرگان،دانشمندان ، فضلاء و..... است

فخرالدین اسعد گرگانی

نوشته شده توسط :مدیریت وبلاگ
یکشنبه 25 مهر 1389-09:27 ب.ظ

***فخرالدین اسعد گرگانی(کرکانی)***

نام : فخرالدین اسعد کرکانی

متولد : قرن ۵ هجری                                           

محل تولد : روستای کرکان از توابع ملایر

تولد :  ابتدای قرن پنجم هجری

مرگ : ۴۴۶ هـ.ق

فخرالدین اسعد گرگانی (کرکانی) : شاعر داستانگوی ایرانی نیمهٔ نخست سده پنجم هجری است. ولادت او را با توجه به قرائن موجود در آغاز قرن پنجم هجری در روستای کرکان ملایر می دانند . وفات فخرالدین اسعد بعد از سال ۴۴۶ و گویا در اواخر عهد طغرل سلجوقی اتفاق افتاده‌است.

وی از داستان سرایان بزرگ ایران است و معتزلی مذهب بوده‌است. او هم‌زمان با سلطان ابوطالب طغرل (۴۲۹-۴۵۵) می‌زیسته‌است. او در فتح اصفهان با طغرل همراه بوده و بعد از آنکه سلطان از اصفهان به قصد تسخیر همدان خارج شد، فخرالدین اسعد با وی به همدان نرفت و با عمید ابوالفتح مظفر نیشابوری حاکم اصفهان در آن شهر ماند و تا ز مستان سال ۴۴۳ را در آن شهر به سربرد. گفتگوهای او با امیر ابوالفتح مظفر به نظم داستان ویس و رامین توسط او انجامید.

بعدها بسیاری از گویندگان در منظومه‌های خویش به شیوه شاعری وی توجه نمودند که از آن جمله نظامی گنجوی را باید نام برد که هنگام سرودن خسرو و شیرین به برخی از موارد این کتاب نظر داشته‌است.

منظومه ویس و رامین :

تنها اثر او منظومه ویس و رامین است که بین سالهای ۴۵۵- ۴۴۶ هجری از ترجمه پهلوی بنظم پارسی درآمده است. موضوع این منظومه یک داستان کهن ایرانی است که مربوط به دوره اشکانیان بوده است. شاه شاهان شاه موبد که همه شاهان فرمانبردار او بودند با شهرو ملکه زیبای ماهاباد عهد بست که چون دختری بزاید، نامزد او شود. از شهرو ویس زاده شد و مادرش او را به پیمان شکنی، به برادرش ویرو داد؛ لیکن موبد با ویرو بجنگ برخاست و چون بزور با او بر نیامد، بحیله ویس را از دژ بیرون کشید و بخراسان برد. در راه رامین برادر جوان موبد به ویس دل باخت. ویس هم چندی بعد عاشق رامین شد و هر دو از دست شاه موبد بگریختند. از این پس یک سلسله حوادث پیاپی میان رامین و موبد و ویس و شاه موبد رخ داد تا آخر کار شاه موبد درگذشت و رامین بجای او نشست. او سالیان دراز با ویس بزیست و چون ویس درگذشت، رامین پادشاهی را به پسر داد و خود در آتشگاه معتکف شد.

افزون بر ماجرای بهرام گور، سندی که اهمیت دژ گوراب ملایر را دو چندان می‌کند این است که، فخرالدین اسعد گرگانی شاعر معروف قرن پنجم هجری ، همروزگار با طغرل بیک سلجوقی و سرایندهٔ شهیر منظومهٔ ویس و رامین از دژ گوراب ملایر در اثر خود یاد کرده است . همین عامل باعث شده است که عده‌ای از زبان شناسان نام او را فخرالدین اسعد کـَرکانی بدانند. کـرکان نام روستایی در شهرستان ملایر و در ۱۰ کیلومتری گوراب است . عده‌ای دیگر بر این باورند که چون کرکان ،روستای کوچک و نامشهوری بوده است، بعدها به جای اینکه فخرالدین اسعد را ” کـَرکانی ” بدانند، به اشتباه گُرگانی نامیده اند. در بخشی از منظومه ، رامین که از عشق ویس ( ویس بر وزن گیس ) دلخسته و آزرده است به قلعهٔ گوراب می‌آید و با زنی به نام گُل ازدواج می‌کند . ویس باخبر می‌شود و دایه اش را نزد رامین می فرستد :

چو اندر مرز گوراب آمد از راه   به صحرا پیشش آمد بی وفا شاه

رامین با دایه بدرفتاری می‌کند و او را باز می گرداند . ویس یکی از همنشین هایش را به نام مشکین می خواند و می‌گوید:

قلم بردار مشکینا به مشک آب   یکی نامه نویس از من به گوراب
تو خود دانی سخن در هم سرشتن   به نامه هرچه به باشد نوشتن
اگر باز آوری او را به گفتار   بُوَم تا زنده ام پیشت پرستار

نامهٔ ویس به رامین می‌رسد . رامین مدتی با گل زندگی می‌کند اما دوباره هوای عشق ویس به سرش می‌زند . از گل جدا می‌شود ، گوراب را ترک می‌کند و به جانب خراسان و ویس می‌رود .

 منابع :

  • حاکمی، اسماعیل :خلاصهٔ ویس و رامین به کوشش دکتر اسماعیل حاکمی
  • فروزانفر، بدیع‌الزمان. سخن و سخنوران (جلددوم)
  • مینوی، مجتبی. مقاله در دورهٔ ششم مجلهٔ سخن
  • صفا، ذبیح‌الله. تاریخ ادبیات در ایران (جلد دوم)
  • فرهنگ ایران زمین :مقاله پروفسور مینورسکی ترجمه آقای مصطفی مقربی ( دفتر ۱و۲ از جلد ۴‌)
  • مقدمه ویس و رامین :به تصحیح آقای دکتر محمد جعفر محجوب.
  • خلاصه ویس و رامین : به اهتمام آقای دکتر جلال متینی
  • تذکره‌های مختلف مانند : مجمع الفصحای هدایت – آتشکده آذر- لباب الالباب عوفی – تذکرة الشعرای دولتشاه سمرقندی ) .

نظرات() 


هومن
چهارشنبه 9 بهمن 1392 12:16 ب.ظ
چرا ما باید با تعابیر نادرست تاریخ وادبیات را به نام خود قلب کنیم . افتخار ما این است که ایشان ایرانی میباشند . اینکه برای شهر خود دنبال جعل واقعیات باشیم ودیگران را گمراه کنیم کار بیهوده ای انجام داده ایم . کشور ما پر از مفاخرمیباشد . ما مثل برخی کشورهای جعلی نیستیم که دنبال پیشینه سازی باشیم .بیاییم در کل زیر سایه یک نام زندگی نماییم .
مجید
سه شنبه 21 آبان 1392 07:47 ب.ظ
سلام
مطالب جالبی بود. فقط سؤال این است كه چرا برخی پایگاه‏ها هنوز ایشان را متولد شهر گرگان معرفی می‏كنند؟ ضمناً بد نیست منابع تاریخی این موضوع را هم بیاورید. سپاسگزار


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic