ملایر مهد پادشاهان،بزرگان،دانشمندان ، فضلاء و..... است

پرفسور خسرو فرشیدورد

نوشته شده توسط :مدیریت وبلاگ
یکشنبه 25 مهر 1389-09:12 ب.ظ

خسرو فرشیدورد (۱۳۰۸-۱۳۸۸) استاد زبان و ادبیات فارسی و دارای دیدگاههای ویژه درعرصه دستور زبان بود. در سال ۱۳۰۸ در ملایر متولد شد.

تحصیلات خود را تا پایان دورهٔ دبیرستان در شهر زادگاهش انجام داد، و برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت. در سال ۱۳۴۲ با ارائه پایان‌نامه دکتری خود با عنوان «قید در زبان فارسی و مقایسه آن با قیود عربی و فرانسه و انگلیسی» درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. از سال ۱۳۴۳ به تدریس در دانشگاه اصفهان مشغول شد. از سال ۱۳۴۷ در دانشگاه تهران به تدریس در رشتهٔ دستور زبان فارسی و نقد شعر و متون فارسی پرداخت و تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود. به زبانهای عربی و فرانسوی تسلط داشت و با زبانهای انگلیسی، پهلوی، اوستا و فارس باستان آشنایی زیادی داشت. تخصص اصلی خسرو فرشیدورد دستور زبان و نگارش فارسی بود و در نقد ادبی و سبک‌شناسی نیز صاحب نظر بود. خسرو فرشیدورد روز چهارشنبه ۹ دی ۱۳۸۸ در تهران درگذشت.

 

از مشهورترین کتاب‌های او «ج‍مله و تحول آن در زبان فارسی»، «دستور مختصر تاریخی زبان فارسی»، «دستور مفصل امروز بر پایه زبانش‍ناسی ج‍دید»، «دستوری برای واژه‌سازی: ترکیب و اشتقاق در زبان فارسی ، ترکیب و تحول آن در زبان فارسی»، «تاریخ مختصر زبان فارسی از آغاز تا کنون» و «عربی در فارسی» است.

نظرات() 


یو پی اس های ایرانی
سه شنبه 10 تیر 1399 08:26 ق.ظ
عالی قشنگ بود


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic